KIRMAK YERİNE KAZANMAK !

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Fatma Gül Demir’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

Bugün sizinle paylaşmak istediğim iki olaydan ilki, geçtiğimiz cumartesi günü Bolu’da yaşandı. Bizzat katıldığım, Bolu Belediyesi’nin engellenen bireyler için düzenlediği kahvaltı etkinliğine görebildiğim kadarıyla Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın yanı sıra Başkan Yardımcısı Rasim Öztekin, Kültür ve Sosyal İşler Müdüresi Güler Mert ve birçok belediye çalışanı, engellenen bireylerle bir araya geldi. Tanju Özcan, kısa bir konuşma yaparken, konuşma sırasında görebildiğim kadarıyla oradaki bir arkadaşımız yanına gelip başkandan mikrofon istedi. Tanju başkan gülümseyerek mikrofonu verdi.

Engellenen arkadaşımız, “Başkanım, geçenlerde bir etkinlik yaptık, sizi çağırdık, niye gelmediniz?” diye adeta hesap sordu. Tanju başkan, “Başka bir işim vardır, o yüzden katılamamışımdır,” dedi. Engellenen arkadaşımız, “Ama başkanım, biz gelmediğiniz için çok kırıldık,” dedi ve mikrofonu bıraktı gitti. Tanju başkan gülümseyerek salondakilere dönüp, ‘Merak etmeyin, bu gönül kırıklığını gidereceğim,’ dedi. Konuşmadan sonra oradaki engellenen arkadaşlarımızla başkan erik dalı şarkısıyla dans etti. O kırgınlığı giderdi.

Bakın, bu bence örnek bir davranış. Orada mikrofonu o arkadaşımıza vermesi ve kendisinden hesap sorulmasına izin vermesi, sonra da o arkadaşımız ve tüm engellenenlerle piste çıkıp dans ederek gönül kırıklıklarını onarması ve tabii engellenenlerle böyle zamanlar geçirmesi, bir şehri yöneten başkan olarak çok güzel bir şey. Bence böyle toplantıları belediyemizin daha sık yapması gerek. Hatta bu toplantılar yapılırken üniversite hocaları da bilgi vermeleri için davet edilebilir. Hem eğlence hem bilgi verme, hem de sorunları dinleme olanağı sağlanabilir. Bu yazıları Tanju başkanın bizzat takip ettiğini biliyorum. Dediklerimi dikkate alacağını umuyorum.

Şimdi geçelim ikinci olaya, geçtiğimiz günlerde internette dolaşırken bir haber gördüm. Haberi kısaca paylaşmak istiyorum: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Türkiye Futbol Federasyonu, büyük tepkilere neden olan bir olaya imza attı. Trabzonspor-Kayserispor mücadelesi öncesi engelli bir taraftarı seremoniye çıkarma talebinde bulunurken, TFF bu talebi tekerlekli sandalyenin saha zeminini bozacağını gerekçe göstererek reddetti. Bu olay, kahramanı Emre Vural’ın sosyal medya hesabından yaptığı “Bu ayıp size yakışırdı” diye başlayan paylaşımları sonrası ortaya çıktı. İşte detaylar…

Dünya Engelliler Günü vesilesiyle Trabzonspor, Boccia Milli sporcusu olmasının yanında koyu bir Trabzonspor taraftarı olan Emre Vural’ı Kayserispor maçı öncesi takımla birlikte seremoniye çıkarmak istedi. Bu organizasyon gerçekleşmezken, bunun nedeni Emre Vural’ın kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile ortaya çıkarken bu olay sosyal medyada büyük tepki uyandırdı.

Alın size 2 örnek; birinde bir başkan, belki de ani program değişikliği ve yoğunluk nedeniyle elinde olmayan nedenlerden dolayı oluşan gönül kırıklığını onarmak için elinden geleni yapıyor. Diğerinde ise tekerlekli sandalye çimlere zarar verir diye bir milli sporcu sahaya çıkarılmıyor, engelleniyor. Şunu söyleyeyim, TFF’nin davranışı gerçekten çok büyük hata ve ayıp.

Her hafta görüyoruz. Zaten ülkemizde futbol sahalarının büyük bir çoğunluğu patates tarlası gibi; hatta daha yeni yaşandı İstanbul Olimpiyat Stadı’nın çimlerinin boyanma skandalı. Böyle bir ülkede bir tekerlekli sandalye kullanıcısı çimlere zarar verir diye engelliler gününde sahaya çıkarılmıyor. Bu olacak iş mi? Ayrıca, çimlere basmamasını istiyorsanız, oraya bir halı serersiniz, yol gibi araç gidip gelir, bu arkadaşımızı o sahaya çıkarırsınız hiçbir şeye de zarar gelmez.

Bakın Ülkemiz, yaklaşık 8 yıl sonra dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan EURO 2032’ye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yani, 2032 yılında tüm dünya futbol severlerinin gözü ülkemizde olacak bu yüzden çok önemli ve bu tür organizasyonlarda yetkililerin ve dünyanın en çok dikkat ettiği nokta ayrımcılık konusudur.

Ne olursa olsun statlar düzgün olacak ve ayrımcılık yapmadan herkes ulaşabilecek şekilde düzenlenecek. Yukarıda Emre arkadaşımıza yapılan gibi uygulamalara kesinlikle müsamaha göstermezler ve kimsenin gözünün yaşına bakmazlar. Bu yüzden TFF olsun, diğer kurumlar olsun, şimdiden gerekli düzenlemelere başlaması ve anlatmaya çalıştığım olayların yaşanmasına izin vermemesi gerekli, aksi halde tüm dünyaya kötü bir görüntü verebiliriz.

Ayrıca unutmayın, her şey bir yana bir insanı kazanmak istiyorsanız, öncelikle gönlünü kazanmalısınız. Gönlünü, sevgisini ve güvenini kazandığınız bir insana yapılması zor işleri yaptırabilir, engel ne olursa olsun. O engeli aşmasına yardımcı olabilirsiniz…

Yazan: Onur Ustaoğlu seslendiren: Fatma Gül Demir – Bolçi’nin Katkılarıyla Bolu Olay Gündem Gazetesi Konuşan Yazılar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*