İNOVATİF BİR PROJE ÖNERİSİ !

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Fatma Gül Demirin’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

Siz bu satırları okurken ben çoktan tatilimi bitirip Bolu’ya dönmüş ve yeni yeni projeler düşünmeye başlamış olacağım. Şimdi sen tatilde miydin? Eğer tatildeysen, niye yazı yazdın dediğinizi duyar gibiyim. Evet, yaklaşık 10 gün Bolu’dan biraz uzaklaştım. Ancak yazmayı bırakmadım. Zaten bence bir yazar olmanın en iyi tarafı da bu, yani nerede olursanız olun yazabilmeniz ve insanlara bir şeyler anlatabilmeniz. Ayrıca, ben yazmayı seviyorum. Bunun için hem tatil yapma hem de yazı yazma kabiliyetim var.

Neyse, size bu tatil esnasında düşündüğüm ve kafamda proje gibi şekillendirdiğim bir düşüncemi anlatmak istiyorum.

Öncelikle biraz empati yapmanız için birkaç soru sormak istiyorum. Diyelim ki benim gibi yürüme probleminiz var ve şehir dışı yolculuklar yapıyorsunuz. Bu yolculuklar esnasında sizi en çok ne yorar ve gittiğiniz yerde en çok neden çekinirsiniz? Bir düşünün bakalım. Kalacak yerden mi? Hayır, mimari problemden mi? Hayır. Çünkü gerekli araç ve gereçler olduğunda zorlansanız da bir şekilde mimari sorunları aşıyorsunuz. Kalacak yer pek sorun olmuyor. Artık otellerimiz gerekli düzenlemeleri zaten yapmak zorunda, yani erişilebilirlik konusunda gayet dikkatli.

Peki ne? Dediğinizi duyar gibiyim. Hemen açıklayayım.

Beni ve yanımdakileri bu yolculuklar sırasında en çok zorlayan şey, akülü aracı otomobilin bagajında taşımak. Düşünsenize, 80 kiloluk bir şeyi hep arabanın bagajında taşımak zorundasınız. Şehir dışı yolculuklarında bu araçlar otomobilin bagajına konuldu mu? Zaten diğer eşyaları koyamıyorsunuz. Gittiğim yerde en çok çekindiğim konu da bu araçların herhangi bir şekilde arıza yapması. İnanın, bir arıza halinde yaptıracak usta bulamazsınız. Yenisini almaya kalksanız, bu araçlar çoğunlukla ithal edildiği için ülkemizde de döviz fiyatları arttığı için şu anda bir akülü araç almaya kalksanız 50-100 bin TL civarında. Hadi bırakın akülü aracı, en basit manuel tekerlekli sandalyeler bile 5 bin TL’den başlıyor. Yani durum böyleyken eğer aracınızda bir sıkıntı olursa çıktığınız tatil, tatil olmaktan çıkar.

Şimdi beni iş insanları, girişimciler ve yerel yönetimler iyi dinlesin. Biz aslında anlatmaya çalıştığım zorlukları ve endişeleri çok kolay bir şekilde çözebiliriz. Günümüzde her türlü otomobil kiralanıyor. Birçok insan otomobili olmasa bile bir kiralama firmasından ihtiyaç duyduğu otomobili kiralayabiliyor. En önemlisi de kiralanan otomobillerin tüm bakımlarının yapılmış ve yolda kolay kolay sıkıntı çıkarmayacak şekilde olması.

Peki, biz aynı sistemi akülü tekerlekli sandalyeler ve manuel tekerlekli sandalyeler için oluşturamaz mıyız? Yani, diyelim ki bir tekerlekli sandalye kullanıcısı bilmediği bir şehre bir iş için gittiğinde orada ihtiyaç duyduğu akülü ya da manuel sandalyeyi ihtiyaç duyduğu süre boyunca kiralayabilse ve araçlara gerekli bakımlar yapıldığı için bozulacak diye bir endişe duymadan, yük taşımadan ihtiyaçlarını giderebilse güzel olmaz mı? Hatta belki bu proje için özel web siteleri ve telefon uygulamaları çıkarılabilir. Böylece projeye ulaşılabilirlik artırılabilir, bir yere gitmeden araçlar kiralanabilir.

Şimdi, Onur, “İyi diyorsun da o araçları kiralayacak kaç engelli olabilir ki?” sorusunu soruyorsunuz, değil mi? Aslında bu soruyu biraz araştırdığınızda etrafınıza baktığınızda çok kişi olduğunu göreceksiniz. Özellikle tatil yerlerinde ve Abant, Gölcük gibi yerlerde inanın bu proje çok işe yarar, erişilebilirliği çok artırır. Bu yüzden bence üstünde düşünmeye değer!

Bakın, arkadaşlar, biliyorum, bahsettiğim şey yeni bir iş alanı. Bu yüzden ilk okuduğunuzda “Böyle bir şey olur mu?” demeyin, biraz düşünün, empati yapın ve engellenen bir bireyin zaman zaman tatil yapabileceğini, zaman zaman da iş için böyle bir projeye ihtiyaç duyabileceğini unutmayın. Eğer biz bu ve bunun gibi projeler üzerinde çalışıp hayata geçirebilirsek, ulaşılabilirliği bir adım daha ileri götürürüz. Böylece engelleri daha çabuk aşmış oluruz…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Fatma Gül Demir – Bolçi’nin Katkılarıyla Bolu Olay Gündem Gazetesi Konuşan Yazılar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*