ACİL DURUMDA ARAYIN !

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

Diyelim ki hastalandınız bir doktorun sizi muayene etmesini istiyorsunuz ama hastaneye gitmek için size yardım edebilecek kimse yok. 112 acili biliyorsunuz ancak ambulans arayacak kadarda kendinizi kötü hissetmiyorsunuz ne yaparsınız? Onur bu soru neren çıktı demeyin inan hiç tahmin etmediğiniz zamanlarda bu bilgiler gerekebiliyor ve geçen hafta yaşadıklarımdan sonra bu konuları pekte doğru bilmediğimizi anladım. Şimdi izin verirseniz yaşananları anlatayım.

Geçen hafta Perşembe günü akşamı evde film izliyordum. Birden ellerim üşümeye başladı. Ateşime baktım 38 terecinin üstündeydi ve titriyordum. Akşam yemeği zamanıydı. Yemeğimi yedim ateş düşürücü bir ilaç aldım. Yemekten bir süre sonra midem bulanmaya başladı. Durum böyle olunca ben tedirgin oldum annemle babamda biraz paniklediler. Çünkü beni o halde hastaneye taşımaları mümkün değildi. O haldeyken aklıma evde bakım hizmeti geldi. Bir engellenen olarak bu hizmetten yararlana bileceğimi biliyordum.

Evdekilere Evde bakım hizmetini aramalarını söyledim. Onlarda aradılar durumumu anlattık biz size döneceğiz dediler. Telefonu kapattık beklemeye başladık. Tabii bu arada vakit geçiyor mide bulantısı ve ateş devam ediyor. Yaklaşık 30 dakika sonra evde bakımdan aradılar en erken pazartesi gelebiliriz diye. Ben o halimle pazartesiye kadar ben zaten iyileşirim dedim. Neyse evde bakım hizmetiyle konuşmamız bitti

Bu arada benim şikâyetlerim devam ediyor. En sonunda 112 acili aramaya karar verdik çünkü bir doktorun görmesi gerekti. Sağ olsunlar 112 acil hemen geldi. Doktor beyle hemşire hanım muayene ettiler korkulacak bir şey olmadığını bu seneki griplerin böyle başladığını söylediler hatta gelen doktor bey bu yazılardan beni tanıdığını söyledi. İlaçlarını al birkaç güne kadar bir şeyin kalmaz dedi. Eğer bu yazımı okuyorsa tekrar ilgilerine teşekkür ediyorum. Bu arada merak etmeyin şimdi iyiyim.

Hasta olduğum 3 gün aklım evde bakım niye hemen gelmedi sorusuna takıldı. Ne garipsin Onur önce iyileşmene bak dediğinizi duyar gibiyim. Ne yapayım ben böyleyim. Neyse başladım araştırmaya internette birkaç aynı türden şikâyetlere rastladım. Sonra bilen arkadaşlara ve çok sevdiğim bir başhekim abime danıştım. Onları dinleyince birçok engellenen gibi konuyu yanlış bildiğimi ve her şeyi birbirine karıştırdığımı anladım. En anlaşılır şekilde anlatmaya çalışacağım.

Şimdi evde bakım ya da evde sağlık hizmetlerinin çalışma mantığını şöyle anlatabiliriz. Hani kolunuz ayağınız ağrır o yüzden doktoru ya da hastaneyi ararsınız ve size şu gün şu saatte gelin diye randevu verirler ya işte evde sağlık ve ya evde bakım hizmetleri de böyle çalışıyor. Hastaneye gidemeyen kişilere acil olmayan sağlık hizmetlerinde yardımcı oluyorlar. Mesela evde kan tahlili sağlık kontrolü gibi acil olmayan şeyleri yapabiliyorlarmış

Öte yandan 112 acilin işi zaten adından da belli olduğu gibi acil doktora ihtiyacı olan insanlara hizmet vermekmiş. Bunu sanırım herkes biliyor. Ancak 112 den hep birazcık çekiniliyor. Çünkü toplumda yanlış bir algı oluşmuş durumda. 112 acil ekipleri ambulans ile geliyorlar ya, insanlara her baktıkları hastayı ambulansa koyup hastaneye götürüyorlar gibi geliyor. Bunun için de 112 acil son tercih olarak görünüyor insanlara.

Bu algı niye oluştu bilmiyorum. Bence yetkililerin çıkıp araştırması gerek. Çünkü ben yaşayarak tecrübe ettim. Benim gibi hastalanınca doktora ve hastaneye fiziksel şartlar el vermediği için gidemeyen ve 112 acilden de nasıl olsa durumum ölecek kadar acil değil diyen birçok engellenen ya da özel gereksinimli insan vardır.  Acil durumlarda ne yapacaklarını bilmedikleri için aileleri de panik yapıyordur.

Bakın anlatmaya çalıştığım gibi bir durumdaysanız yani kendinizi iyi hissetmiyorsanız acil olarak bir doktordan yardım almak istiyorsanız 112 acilden yardım istemekten çekinmeyin. 112 acil ekiplerini hastanelerin acil üniteleri gibi düşünün. Evde sağlık ya da evde bakım servisleriyle karıştırmayın. Mevzu sağlık olunca bu karışıklıkların bazen hayatlara bile mal olduğunu unutmayın…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber – Bolçi’nin Katkılarıyla. Bolu Olay Gündem Gazetesi Konuşan Yazılar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*