VAATLER ARASINDA BUNLAR OLMALI !

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Fatma Gül Demir’ın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ederken konu konuyu açtı ve bana yeni kitabın konusu ne diye sordu? Bende Ankara’dan tekerlekli sandalye kullanıcısı yakışıklı bir genç Bolu’daki üniversiteyi kazanıyor ve Bolu’ya gelip eğitim almaya başlıyor dedim. Peki, bu çocuğun annesi babası gelmiyor mu, dedi. Hayır, onların Ankara’da işleri var oradan çocuklarına maddi olarak destek çıkmaları gerekiyor dedim.

Bunun üzerine, Onur tekerlekli sandalyedeki bir kişinin tek başına yaşaması zor olmaz mı, ben olsam yalnız bırakmam çocuğumu, dedi. Niye zor olsun ki gerekli şartlar sağlandığında bir engellenende tek başına yaşayabilir dedim.

Aslında bu öyküyü böyle anlattığım herkes aynı yere takılıyor. Engellenen bir insan tek başına yaşayamaz diye bir algı var toplumda. Bu algı yanlış bence bir insanın doğru karar verme yeteneği varsa bilinci açıksa tek başına her şeyi yapabilir. Yeter ki gerekli düzenlemeler yapılsın ve birey yerine koyulsun bu arada tabii ki kitabın öyküsünde çeşitli sürprizler var ve ben iddialıyım kitap çıktıktan sonra bu öykü bir sinema filmine ya da fazla uzatmamak şartıyla bir diziye konu olabilir. Neyse biz bir kitabı hazırlayalım da sonrasına bakacağız.

Bu arada hazır birey olmak demişken biliyorsunuz geçtiğimiz Pazar günü tüm ülkede seçim vardı. Ben seçimden önce birkaç hafta herkes gibi seçilecek adayları ve seçilirlerse ne yapacaklarını dikkatli bir biçimde takip etmeye çalıştım. Herkes birçok vaatte bulundu. Engelli maaşlarına zam, Engelli bakım aylıklarına zam diye. Bu paralar da engellenen kişinin annesinin adına bankaya yatacak dediler.

Ancak ben hiçbir adaydan “ Ben seçilirsem engellenen bireylerin çalışması için güvenli iş alanları oluşturacağım lafını duymadım.” Eğitim diyen adaylar vardı ancak onlarında iş için eğitim değil günlük hayat için eğitim dediklerini düşünüyorum. Baksanıza hala engelli maaşı annelerin hesabına yatacakmış diyorlar. Bu bile söyleyenlerin engellenenleri bakıma muhtaç varlıklar gibi gördüklerinin ve konudan ne kadar uzak yaşadıklarının göstergesi çünkü zihinsel olarak yeterli olan arkadaşlarımızın bu paralar kendi bireysel banka hesaplarına yatırılmalıdır.

Sakın bana “ engellenenler bankaya gidemiyor para çekemiyor onun için böyle diyorlar demeye kalkmayın.” Bu sorun eskide kaldı. Artık internet diye bir şey var yani bankaya gidip para çekmeye gerek yok. Sağlıklı karar verme yeteneğine sahip bir birey cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi cihazları kullanarak her türlü alışveriş ihtiyaçlarını evden çıkmadan bir parmak hareketiyle giderebiliyor. Bu da zaten pandemi döneminde herkesin yaptığı bir şeydi hatırlayın o günleri bankaya gitmeden nasıl yaşadınız.

Dolaysıyla artık engellenenlerin özellikle engelli maaşı verilirken aileye değil engelli bireyin gelirine bakılmalı çünkü annemin babamın ya da kardeşimin cebindeki para bir engellenen olarak beni ilgilendirmez. Ayrıca ihtiyacı olmayan yani çalışıp üretebilecek durumda olan engellenen arkadaşlara yetenekleri doğrultusunda iş eğitimi verilmeli. Güvenli iş alanları oluşturulup bu insanların bu iş alanlarında çalışması sağlanmalı.

Bunları yapmadığınız ve hala eski düşüncelerle olaylara yaklaştığınız için çoğu anne evladım benden çok yaşarsa kim bakacak endişesinde. İşte endişeleri bu söylediklerimi uygulayarak engellenen arkadaşlarımızı birey olarak görerek eğitip çalışmasını ve kendi emeğinin karşılığını almasını sağlayabilirsek gideririz.

Bakın arkadaşlar dünya değişiyor bizim bu konulardaki düşüncelerimizi geliştirmemiz yeni fikirler üretmemiz ve her insanı ilk önce birey olarak görmemiz gerek. Eski düşüncelerle eski yaklaşımlarla engellenen insanları ayrıştırmakla hiçbir yere varamayız insanları mutlu edemeyiz. Yaşadığımız ve yaşayacağımız seçimler, bunları yetkililere göstermek için bir fırsattır. Eğer yetkililer benim anlatmaya çalıştığım olaylara bu bakış açısı ile yaklaşırlarsa ülkedeki herkesin bakış açısı değişecektir ve hiç kimse engellenen bireyler tek başına yaşayabilir mi sorusunu sormayacaktır. Böylece belki de beyinlerdeki en büyük engeller aşılmış olacaktır…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Fatma Gül Demir – Bolçi’nin katkılarıyla Bolu Olay Gündem Gazetesi Konuşan Yazılar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*