SİZ OLSANIZ NE HİSSEDERSİNİZ ?

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Meryem Coşkunca’nın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

Biliyorsunuz fiziksel engellenen bir birey olarak özellikle yağışlı ve soğuk havalarda dışarı pek çıkamam. Çoğunlukla evde bilgisayarın ve televizyonun başında vakit geçiririm. Ama özellikle televizyon programlarında seçiciyimdir. Şöyle söyleyeyim bana bir şeyler katmayacak keyif vermeyen programları izlemem. Maalesef bu açıdan TV programlarına baktığımda son yıllarda pekte izlenecek program olmadığını üzülerek söylemek zorundayım

Artık yapımcılar ve programı sunanlar konuklarına bile nasıl davranacaklarını bilmiyorlar ve özen göstermiyorlar. Herkes reyting denen şeyin peşine takılmış. Amaçları örnek olmak, insanlara faydalı olmak değil. Hâlbuki televizyon denilen kutuya iş yapanlar öncelikle insanlara örnek olmaya çalışmalı. Mesela şimdi ben ve benim gibi engellenen bir insan bir programa gitse inanın bana ne yapacaklarını nasıl davranacaklarını bilemezler.

Televizyonlarımızda engellenen bireylere nasıl davranacağını bilen ve bence herkese örnek olması gereken isimler bir elin parmaklarını geçmez işte onlardan biride Zahide Yetiştir. Onur arkadaşına torpil yapma dediğinizi duyuyorum. Böyle diyenlere torpil falan yapmadığımı yeri geldiğinde Zahide’yi arayıp öyle yapmasaydın daha iyi olurdu dediğimi söylemek isterim niye örnek alınması gerek dediğimi yaşanan bir olayla anlatmak istiyorum. “Bu arada biliyorum burada Zahide Hanım diye hitap etmem gerek ancak yaklaşık 25 yıllık arkadaşız bu yüzden izninizle Zahide Yetiş’e ismiyle hitap ederek olayı anlatmak istiyorum.”

Bir gün Zahide Yetiş bir canlı yayında yanlış hatırlamıyorsam cam kemik rahatsızlığı olan bir arkadaşımızı konuk almıştı. Arkadaşımızın boyu kısaydı Zahide ile önce bir süre ayakta sohbet ettiler. Ayakta sohbet ederlerken Zahide hiç eğilmedi. Ancak daha sonra sandalyelere oturdular.

Tabii o sırada Zahide ile arkadaşlığımızı ve aramızdaki iletişimi bilenler beni aradı. Zahide Yetiş niye eğilmedi yaptığı yanlış değil mi? diye sordular. Bence yanlış değil dedim. Eğilseydi yanlış olurdu dedim niye dediler? Çünkü Zahide eğilmeyerek onun her konuda eşit olduğunu göstermek istedi. Ayrıca Zahide niye eğilsin, diz çöksün ki “ birine evlenme falan teklif etmeyecekse diz çökmeye gerek yok” zaten belli bir süre sonra sandalyeye oturdular ikisinin de boyu eşitlendi demiştim.

Bana soruyu soranlar hem gülmüştü hem de biz hiç böyle düşünmemiştik demişlerdi. Bunu Zahide ye anlattım mı hatırlamıyorum. Nasıl olsa bu yazıları takip ediyor. Okuyunca Onur yine benimle uğraşmışsın diyecek neyse şaka biryana biz nerde nasıl davranacağımızı bilmeyen bir toplum olmaya başladık. Bununda nedeni bence eğitimsizlik, geçenler de bir videoda izledim göremeyen ve karşıdan karşıya geçmek isteyen bir insanı yardım edeceğim diye birden arkadan kucaklayıp bastonunu havaya kaldırıp sürükleyerek yolun karşına geçirdiler

Düşünsenize göremiyorsunuz ve haberiniz yokken arkanızdan biri sarılıp elinizdeki bastonu havada sallaya sallaya adeta sürükleyerek sizi yolun karşısına geçiriyor ya da boyunuz kısa diye biri durup dururken önünüzde eğiliyor diz çöküyor bu durumlarda olsanız ne hissedersiniz? Ben hiç hoş şeyler hissetmem! “Şimdi yardım etmeyelim mi diyeceksiniz?” tabii yardım edilecek ancak karşımızdakini kırmadan incitmeden empati yaparak davranmalıyız. Karşımızdakinin de insan olduğunu ve bizimle eşit olduğunu unutmamalıyız zaten bunları unutursak yapılan şey yardımcı olmak değil başka bir şey oluyor.

Peki, bu sorunları nasıl çözeriz noktasında biraz düşünürsek

Karşımıza eğitim ve bilinçsiz olduğumuz çıkar. Bu bilinci de her ne kadar modasını geçmiş gibi gözükse de televizyon denilen sihirli kutu ile yapabiliriz çünkü biz vaktini televizyon karşısında geçiren bir toplumuz. Dolaysıyla o ekrandaki insanlarla üzülüp seviniyoruz ve onları örnek alıyoruz. Eğer televizyonda örnek alınan bir kişi çaktırmadan bunları işlerse inanın bana bu davranışlar düzelir ve böyle olaylar yaşanmaz…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Meryem Coşkunca – Bolçi’nin Katkılarıyla Bolu Olay gündem Gazetesi konuşan Yazılar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*