BAKMASAYDIM NE OLACAKTI ?

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Özge Nur Dilber’ın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

Hepimiz insan olarak hayatta seçimler tercihler yaparız ve bu yaptığımız tercihler ve seçimler aslında hayatımızı şekillendirir. Biliyorsunuz pazar günü bu ülkeyi yönetecek kişileri seçeceğiz 18 yaşını doldurmuş sağlıklı karar verebilen her Türk vatandaşı bu seçime katılabilecek. Tabii engellenen arkadaşlarımızda bu hakka sahip, Hatta bu seçimde seçmen bilgileri alınırken bize engelimizi bildirmemiz gerektiği söylendi. Ortopedik veya Görme engelli diye yazıldı. Seçmen bilgilerini bu şekilde düzelttirmek için baya bir uğraştım. Neyse bu konulara girmeyelim yalnız bir dahaki seçimde bu bilgilerin e-devlet üstünden değiştirilmesi veya güncellenmesi sağlanmalı diye düşünüyorum.

Bu arada mücadele etmeyi sevdiğim için hep beni mi buluyor bu problemler anlamadım. Geçtiğimiz hafta oy kullanacağım binaya bir bakayım dedim. Fiziksel şartların uygun olmadığını binanı girişinde 3 basamak olduğunu ve her hangi bir giriş çıkış rampası olmadığını gördüm. Mahallemizin muhtarını ve yetkilileri aradım. Bu binaya bir tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak girip oy kullanamayacağımı söyledim

Onlarda Onur biz bahçeye inip senin oyunu alırız cevabını verdiler. Ancak bu cevap hiç hoşuma gitmedi. Niye derseniz? Seçim günü yetkililerin sandık başından kalkması bahçeye çıkması ve benim oyumu bahçede kullanmam kurallara tamamen ters bir şey hem sadece ben değilim ki koskoca mahalle yaşlısı var, engelleneni var, hastası var onlar ne olacak diye düşündüm.

Seçim işleriyle uğraşan arkadaşları aradım olayı anlattım ne yapmam gerektiğini sordum. Onlarda “Onur bu olayı hiç kimsenin inisiyatifine bırakma o gün ne olacağı belli olmaz ilçe seçim kuruluna bir dilekçe ver onlar gereğini yapıp bu sorunu çözümlemesi gerek dediler” dilekçe yazayım da yetkililer zaten biliyorlar sorunu ve zaten cevap verdiler.

Ne yaparım diye düşünürken aklıma Bolu Belediyesinde çalışan arkadaşlar geldi. Belediyedeki arkadaşlara durumu anlatınca sağ olsunlar çok ilgilendiler binaya bakmaya gelmişler rampa yapılacak yerin ölçüsünü almışlar. Seçim gününe kadar sorunu çözeceklerini söylemişler. Peki, bu sorunu ilgili yerlere iletmeseydim ses çıkarmasaydım ne olacaktı? En temel hakkım olan oyumu bile belki de kullanamayacaktım.

Burada sorulması gereken biz en temel haklarımız için niye bu kadar mücadele veriyoruz? Yasalarda bırakın kamu binalarını normal konutlara bile engellenenler için rampa zorunluluğu getirildi. Bahsettiğim bina bir kamu binası olmasına rağmen şimdiye kadar niye rampa yapılmamış ve seçim için bu bina seçilirken erişile bilirliğe niye dikkat edilmiyor?

Ben bunun cevabını da şöyle anlatayım “ kaç engellenen oy kullanacak ki,” gelenleri de karga tulumba çıkartırlar. Uğraşmaya gerek yok deniliyor. Türkiye’nin %12 si engellenen bireylerden oluştuğu unutuluyor. “Buda 2005 yılında resmi kayıtlarla belirlenen rakam. O zamandan beri hiçbir istatistiki çalışma yok.” Neyse bu sayı bile olsa ülkemizde yaklaşık 10 milyon engellenen yaşamakta ama yapılan ya da yapılmayan şeylerden sadece engellenenler etkilenmiyor onlarla birlikte yaşayan aileleri ve arkadaşları da etkileniyor Bunları eklersek 10 milyon rakamı 35 – 40 milyonu buluyor.

Düşünebiliyor musunuz? Yapılan ya da yapılmayan şeylerden bu kadar kişi direk ya da dolaylı biçimde etkileniyor. Peki, Türkiye’nin nüfusu kaç? 83 milyon civarında aslında bu sayılar şunu gösteriyor. Seçimlerde sadece engellenenler aileleri ve arkadaşları bir araya gelip oy verse, oy verdikleri kişi rahatlıkla kazanır.

O yüzden yetkili arkadaşlara sesleniyorum. Engellenenler ve yanındaki kişiler için binaların erişilebilir olması çok önemli bu konuya biraz dikkat lütfen, unutmayın herkesin insanca sandık başında oy kullanmaya özgürce tercih yapmaya hakkı vardır. Engellenen arkadaşlarım ne olur Pazar günü oy kullanmayı ihmal etmeyin. Unutmayın oy kullanırsanız ülke yönetiminde söz sahibi olursunuz söz sahibi olursanız anlatmaya çalıştığım gibi engelleri kimse atlayamaz bizlerde böylece daha engelsiz, daha özgür, insanların daha çok gülümsediği bir ülkede yaşarız…

Yazan Onur Ustaoğlu Seslendiren: Özge Nur Dilber – Bolçi’nin Katkılarıyla Bolu Olay Gündem Gazetesi Konuşan Yazılar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*