SAKIN TEREDDÜT ETMEYİN !

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Fatma Gül Demir’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

Bir işe başlarken ya da herhangi bir şey yaparken acaba ben bunu başarabilecek miyim diye düşünüp endişelenir misiniz? Şimdi bu soruda nereden çıktı Onur diyeceksiniz? Hemen açıklamaya çalışayım. Biliyorsunuz, insanları izlemeyi ve gözlem yapmayı seviyorum. Son yıllarda insanların bir işe başlarken ya da bir şey yaparken acaba bunu başarabilir miyim diye endişeyle başladığını gözlemlemekteyim. Sonrada başarı gelmiyor. Çünkü bence insanlar ne kadar endişelenirse, o kadar çok hata yaparlar.

Aslında başarı kavramı herkes için farklıdır; insanların kendine koyduğu hedeflerle alakalıdır. Örneğin, en basit şekilde anlatırsak kimileri sınıfın en güzel kızını ya da en yakışıklı adamını koluna taktığında, kimileri son model cep telefonunu cebine koyduğunda, Kimileri istediği yemeyi yiyince başarılıdır. Kimileri istediği yemeği yapınca, kimileri para kazanınca, kimileri ulaşmak istedikleri hedeflere ulaşınca kendini başarılı olmuş hisseder. Ancak başarıya ulaşırken korkak ve endişeli olursanız, inanın bu başarı dediğimiz şeyler hiç gelmez.

Kendimden örnek vereyim. Yazarlığa ve gazeteciliğe sadece yapacaklarımı anlattığım bir mail yazarak başladım. O maili yazdığımdan da etrafımdaki insanların hiçbirinin haberi yoktu. Maili yazarken de hiç tereddüt etmedim. Acaba yapabilir miyim? Yapamaz mıyım? diye düşünmedim. Ben bunları yapacağım dedim. Belki de bu yüzden olumlu cevap aldım. Gazeteciliğe ve yazarlığa başladım. Bir ara yöneticilik seviyesinde bile gazetecilik yaptım.

Yönetici olunca hızlı karar verme yeteneğimi ve insan ilişkilerindeki yeteneğimi keşfettim. Sorumluluk alıp hep özel işler yaptım ve gördüğünüz üzere yapıyorum. Şimdi bana sorarsanız en güzel yazı ya da haberin ne diye en güzel yazımı daha yazmadım, en güzel röportajımı daha yapmadım cevabını alırsınız. Çünkü insan hep daha iyisi için çalışmalı ve hiçbir zaman vazgeçmemeli, korkmamalı ve kararlı olmalı. İnanın bana, o zaman başarı denilen şey kendiliğinden geliyor.

Bir örnek daha vereyim. Hızlı karar veriyorum, böyle verdiğim kararlarda da başarılı oluyorum dedim ya, seneler önce “Hey! Bizde Buradayız” isimli kitabımız için imza günü hazırlıkları yaparken bir tanıtım videosu hazırlıyorduk. O video için bana biri işaret dili ile bir video yapmış, göndermiş. Videoyu izledim, 2 saniye sonra arkadaşlarıma döndüm, bana bu kızı getirin, imza gününde işaret dili tercümanımız olacak.

Arkadaşlarım, “Nasıl olur, 2 gün kaldı imza gününe, bu arkadaşımız profesyonel değil” dediler. Siz ben ne diyorsam yapın, bu kızı bulun, işaret dili tercümanlığı yapacak bize dedim. Neyse, arkadaşlarım iletişime geçmişler, videodaki kızla yapamam demiş. Sonra ben bizzat konuştum, sen işaret dilini bilmiyor musun dedim. “Abi biliyorum da siz sahne falan diyorsunuz. Orada hata yaparsam diye korkuyorum” dedi. Hayır, hata yapmayacaksın, ben sana güveniyorum, sen bu işi yapacaksın. 2 gün sonra sahnede görüşürüz dedim. Kız gülümseyerek, “Yaa Abi, benden vazgeçmeye hiç niyetin yok değil mi” dedi. Yok tabii, bana ne, o videoyu göndermeseydin dedim. 2 gün sonra sahnede yanımdaydı. İmza günü gayet başarılı geçti.

Şimdi gülümsediniz, biliyorum. Herkes bu konularda benim kadar gözü kara ve kararlı olamaz ama ne olur, özellikle engellenen arkadaşlarıma seslenmek istiyorum. Biliyorum, yapmak istediğiniz birçok şeyden endişeler ve korkular yüzünden vazgeçiyorsunuz veya vazgeçiriliyorsunuz. Ancak ne olur, hiçbir şeyden vazgeçmeyin. Başaramam diye korkmayın, çekinmeyin. İnsan gerçekten ister ve çalışırsa başaramayacağı hiçbir şey olamaz. O yüzden hiçbir şeyden çekinmeden, kararlılıkla yapmak istediğinizin üstüne gidin, başarı gelecektir…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Fatma Gül Demir – Bolçi’nin katkılarıyla Bolu Olay Gündem Gazetesi Konuşan Yazılar

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*