HERKESİ MAÇLARA BEKLİYORUZ !

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Özge Nur Dilber’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

Şimdi zaman zaman çoğu insanın severek yaptığı ve izlediği ya da sağlığı için mecburen yapmak zorunda kaldığı bir eylemden bahsetmek istiyorum. Biliyorum şu iki satırı okuyunca “Onur ne diyor diye merak ettiniz. Hatta yazdığım şeyleri farklı algılayanlar da gülümsüyor farkındayım biraz merak ettirmek ve sizleri gülümsetmek için böyle başlamak istedim.’

Evet, spordan bahsediyorum ve size soruyorum spor ile aranız nasıl? İzlemeyi mi, yapmayı mı? Seversiniz. Yalnız yanlış anlaşılma olmasın bizim ülkemizde spor denilince futbol akıllara gelir. Evet, belki futbol dünyanın en popüler ve kitleleri bir araya getiren spor oyunu ancak insanların yapabileceği sayısız spor dalı vardır.

Şimdi “Ne sporu Onur işten güçten spor yapacak vakit mi kalıyor akşama kadar pestilimiz çıkıyor diyecek arkadaşlar olabilir.” ancak unutmayalım ki spor yapmak ya da desteklediği kişinin veya takımın maç kazanması o maçtaki heyecanı yaşaması insanı mutlu eder. Spor yaparken insan vücudunun Seratonin ve endorfin gibi insanları mutlu eden ve rahatlatan hormonlar salgıladığı bilimsel olarak ta kanıtlanmış bir olaydır.

Niye bu kadar spordan bahsettiğimi merak ettiniz değil mi? Hemen merakları gidereyim.

Biliyorsunuz spor yapmak herhangi bir sporla ilgilenmenin standart bir insan için önemini anlattım. Birde engellenen ve özel gereksinimli insanlar açısından konuyu ele alırsak çok daha değerli ve önemli olduğunu görürüz. Hemen Ay biz yapamayız demeyin. Engellenenleri ve özel gereksinimli insanların özelliklerine göre yapabilecek birçok spor dalı var.

Geçtiğimiz akşam evde çalışırken Necati İşler hocamız ile internetten tanışma fırsatımız oldu ve güzel bir sohbet sonrası bildiğim ama çokta araştırmadığım bir sporun varlığını tekrar fark ettim. Özellikle yaşadığım şehirde yani Bolu’da böyle çalışmaların yapılmasına çok sevindim. Şimdi size kısaca bu sporu anlatmak istiyorum.

Diyelim ki ayağınızda ya da bacaklarınızda bir problem var yani yürüyemiyorsunuz durum böyleyken Size gelin voleybol oynayalım desem tepkiniz ne olur? Hiç öyle olumsuz tepki vermeyin. Çünkü yerinizden kalkmadan oturarak voleybol oynaya bilirsiniz. Hatta takımlarla lig maçları bile yapabilirsiniz tabii ilk önce eğitim almanız gerekli bu konuda da Bolu’da da Bolu Sağlık Gençlik spor kulübü bünyesinde oturarak voleybol takımı ( PARAVOLLEY) görev yapan oturarak voleybol antrenörümüz Necati İşlerden 0542 718 54 61 numaralı telefon aracılı ile yardım ve bilgi alabilirsiniz.

Bu konuda hocamızdan aldığım bilgiye göre Türkiye’de oturarak voleybol 1.lig ve süper lig oynanıyor. 1, ligde 20 takımdan oluşuyor Süper Lig ise 12 takımdan oluşmakta. Benim yaşadığım şehir Bolu’da da 3 oturarak voleybol takımı mevcutmuş. Bolu’daki maçlar ve çalışmalarda Karaçayır gençlik merkezinde oluyormuş bununla birlikte müsabakalara ve çalışmalara katılmak isteyenler için Bolu gençlik Spor il müdürlüğü tarafından servis imkanı sunuluyormuş.

Tabii ben Necati hocamızla konuşurken her şey çok güzel de hocam seyirci ve taraftar durumu nasıl? İnsanlar maçları izlemeye geliyor mu? Sorusunu sordum. Necati Hoca “bizim en yetersiz olduğumuz konu bu çünkü gerek ulusal basın olsun gerekse yerel basın bir türlü gerektiği kadar yer alamıyoruz. Bu yüzdende insanlara bu sporu duyurmakta zorlanıyoruz. Durum böyle olunca sporcularımızın yakınlarından başka maçlarımızı izlemeye gelen pek olmuyor. İnsanlar farkında değiller ama biz bu spora yeterince ilgi göstersek paralimpik olimpiyatlarına katılıp derece yapabiliriz.” Bu yüzden isteyen herkesi Karaçayır gençlik merkezindeki müsabakalarımızı ve çalışmalarımızı izlemeye davet ediyoruz dedi.

Bakın ne güzel işler yapılıyor. Ne güzel insanlar kazanılıyor. Sevgili bolu yerel basını sevgili arkadaşlarım sizler neredesiniz? Niye yeterince bu gibi şeyleri duyurmuyorsunuz? Birazcık Boluspor futbol takımını bırakında Bolu’da yapılan diğer sporları gazetelere tv’lere taşıyın. İnsanlara duyurun. Bizim gazeteci olarak görevimiz birazda böyle şeyleri duyurmak değil mi?

Ayrıca Bolu’nun yönetiminde söz sahibi olan herkese bu güzel sporu izlemeye gitmelerini öneriyorum. Unutmayın! Biz ülke olarak sporu ve sanatı ne kadar iyi kullanırsak, bu konulara ne kadar ilgi gösterirsek, ne kadar önem verirsek engelleri o kadar hızlı aşarız…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Özge Nur Dilber – Bolçi’nin Katkılarıyla. Bolu Olay Gündem Gazetesi Konuşan Yazılar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*