ANNELER SİGORTA İSTİYOR !

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Meryem Coşkunca’nın sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

Sosyal medyada Paylaşılan bir yazının ya da her hangi bir şeyin içeriğine bakmadan beğendiğiniz ya da yorum yaptığınız oldu mu? Ben kimi zaman yapılan yorumlara çok gülüyorum bazen de çok kızıyorum. inanın günümüzde vefat ilanlarını bile beğenenler var. Orada isimleri yazan insanlar ölmüş, o paylaşımın altındaki beğen butonuna basınca “iyi ki ölmüşler der gibi oluyor ama farkında bile değiller” Birde sadece başlığa bakıp içeriği okumadan yorum yazanlar var.

Mesela geçtiğimiz hafta yılbaşı için içeriği gayet esprili, insanları gülümsetecek bir yazı kaleme almıştım. Yazının başlığını da “2023 ten ne bekliyorsunuz ?” diye atmıştım. Tabii bu yazılar gazetemizde yayınlanınca sosyal medyada ve özellikle engellenenlerin ve ailelerinin oluşturduğu, takip ettiği platformlar da paylaşılıyor.

İşte o platformlar da geçen haftaki yazıya gelen yorumlara şöyle bir baktığımda yazının içeriği ile ilgili değil sadece başlıkta yazan “2023 ten ne bekliyorsunuz?” Sorusuna yanıt verildiğini gördüm. Yanıtlarda çok ciddi sıkıntılar yazıldığını fark ettim. Açıkçası espri yaptığım, insanları yeni yıla girerken güldürmek istediğim bir yazıya bu kadar ciddi yorumlar beklemiyordum. Aslında bu bile toplumsal olarak dertlerle, sıkıntılarla uğraşmaktan gülmeyi unuttuğumuzu gösteriyor. Bence bunun niye böyle olduğu birileri tarafından araştırılmalı çünkü biz eskiden bu kadar sorunlu bir toplum değildik.

Neyse yazılan yorumlar aslında bildiğim bir konuyu farklı bir açıdan bana gösterdi. Yani şöyle, engellenen çocuğa sahip bir anne “2023 ten ne bekliyorsunuz?” Sorusuna: “Engelli çocuğuna bakan anneye sigorta istiyorum evde bakım maaşlarının asgari ücret olmasını istiyorum otizmli çocukların eğitimi ömür boyu olmasını istiyorum tek temennim bu” diye cevap vermiş. Bunu gören diğer bir annede :”  Bende engelli annesiyim ve devletten sigorta istiyorum en azından bizlerde emekli olabilelim.” Diyerek ilk yorumdaki annemizi desteklemiş

Bu yorumları okuyup şöyle bir düşününce aslında annelerimizin ne kadar haklı olduğunu görüyorsunuz. Yalnız şunu da belirtmek isterim. Ben bakım parasına ve engelli maaşına karşıyım çünkü engelli maaşı ve bakım parasının insanları tembelleştirdiğini düşünüyorum. Çalışabilecek durumdaki engellenen arkadaşlar ve anneleri sırf bu paraları almak için evde oturuyorlar. Nerden biliyorsun derseniz. Bazı arkadaşlara iş buluyorum ancak onlar bu paraları almaya o kadar alışmışlar ki iş bulup çalışırsak engelli maaşımız ve bakım paramız kesilir diye çalışmak istemiyorlar ya da aynı sebeple aileleri izin vermiyor.

Annelerimizin yorumlarda dediği gibi gerçekten ihtiyacı olanlara devlet tarafından sigorta yapılabilir. En azından devlet maddi durumu iyi olmayan annelerin ve engellenen çocukların sağlık giderlerini ilaç masraflarını karşılayabilir. Böylece büyük bir sorun çözülür. Bununla birlikte hep dediğim gibi bu tür sorunları esas özel eğitim almış insanları bu arkadaşlarımızla ilgilenmeye yönlendirirsek ve güvenli iş alanları yaratırsak, insanları çalışmaya teşvik edersek kalıcı olarak çözeriz

Bakın engellenen bireyleri saksıdaki bitkiler gibi görmeyin suyunu koyarız o yeter demeyin.  Zihinsel olarak bir sorunu olmayan her birey uygun ortam yaratıldığında çalışabilir. Kendi parasını kazanabilir ve internet aracılığı ile kendi ihtiyaçlarını alır böylece daha mutlu olur çünkü artık dünya eskisi gibi değil hatta yakında sadece insanların beyinler önemli olacak. Maalesef günümüzde bunu yetkililer de anlamıyor bazı ailelerde anlamıyor. Mesela hala engelli maaşı aileye veriliyor. Hala zihinsel olarak bir problemi olmayanlardan resmi işlemler sırasında vasi isteniyor yani engellenen birey yasalarda bile birey olarak tanınmıyor. Bu artık böyle olmamalı!

Şimdi güzel diyorsun da sistem böyle demeyin. Sistemin aksayan yanlarını ihtiyaçlara göre düzenlemek bizim elimizde ben inanıyorum eğer biz bu tür sistemleri doğru şekilde ihtiyaçlara uygun düzenleyebilirsek birçok engel ortadan kalkar, birçok sorun çözülür ve insanlar daha mutlu ve özgür hale gelmiş olur…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Meryem Coşkunca – Bolçi’nin Katkılarıyla Bolu Olay Gündem Gazetesi Konuşan Yazılar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*