GÖZLÜK SİZİN YERİNİZE DUYACAK !

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Fatma Gül Demir’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

İnsan denilen varlığın her halde olmazsa olmaz özelliklerinden biride Hayal kurmaktır. Kimi çok zengin olmanın, kimi çok ünlü olmanın, kimi ise iyi bir aile kurmanın düşünü kurar. Bunlar genelde standart insanlar tarafından hayal edilen şeylerdir. Birde çocukların ve benim gibi birazcık farklı düşünen olaylara farklı bakan hayallerine engel koymayan insanların hayalleri vardır.

Mesela ben çocukken hep bir ışınlama cihazım olduğunu hayal ederdim. O cihazla dünyanın ve galaksinin her yerine ışınlanıp başka başka yerler ve gezegenlerde dolaştığımı düşünürdüm. Tamam, tamam kabul ediyorum bilim kurguyu seviyorum. Ayrıca şimdi bile her yere ışınlanarak güdebileceğinizi düşünün fena olmazdı değil mi? benzinden ve yakıttan da tasarruf ederdik. Trafik diye bir sorunumuz olmazdı. Gülmeyin canım unutmayın hayallerde ve düşlerde sınır olmaz.

Şimdi Onur bize bunları niye anlatıyorsun bizim bırak hayal kurmayı çalışmaktan yani bize söyleneni yapmaktan kafamızı kaşıyacak vaktimiz yok diyenler olabilir. Aslında doğru günümüzde çoğu insan yaşamak için çalışacağına, çalışmak için yaşar haline geldi. En kötüsü de gittikçe hayal ve düş kurmayan ne istediğimizi bilmeyen sadece başkalarının bizden istediğini yapan insanlar haline gelmeye başladık bunun da niye böyle olduğu yetkililer tarafından araştırılmalı ve insanların hayal güçleri tekrar canlandırılmalı. Çünkü hayaller ve düşler olmadan yeniliklerde olmaz. Başarıda olmaz.

Bakın geçenler de internette haberleri tararken bir ürün haberi gördüm. Şimdi size hayal kuran insanların yaptığı yakında piyasaya çıkacak bir üründen bahsetmek istiyorum düşünün hiçbir şey duymuyorsunuz ancak bir gözlüğünüz var. Onu takınca gözlük sizin için etraftaki sesleri duyuyor ve gözünüzün ününe yazı ile Ayşe bunu diyor. Ahmet bunu diyor diye yazıyor sizde böylece anlıyorsunuz. Herhalde böyle bir icat birçok işitme problemi olan arkadaşın hayalidir. İşte bu hayal gerçek oluyor.

Şimdi haberi kısaca paylaşmak istiyorum

Her geçen gün ilerleyen teknoloji yeni icatlara sahne oluyor. Özellikle günlük hayatta çeşitli engellerle karşılaşan insanların sorunlarını çözmeye odaklanan teknoloji, insanların hayatlarını kolaylaştırmaya devam ediyor. Bu doğrultuda Londra da XRAI Glass adlı yazılım şirketi işitme engelli insanların hayatını kolaylaştıracak bir gözlük uygulaması tasarlıyor. İşitme engelli insanlar, firmanın geliştirdiği gözlüğü taktığı zaman, insanların konuşmalarını altyazılı bir şekilde okuyabilecek.

İddialara göre yazılımın ses tanıma özelliği, kimin konuştuğunu bile belirleyebiliyor. Aynı zamanda uygulama kapsamında konuşmaların çeşitli dillere de çevrilmesi bekleniyor. Söz konusu uygulama bir cep telefonu ile senkronize olarak çalışacak. Gözlüklerin bu yılsonuna kadar yaklaşık 70 bin kişiye kadar ulaşması bekleniyor. Gözlüklerin fiyatı ise 379 dolar.

Haberi görünce gözlük nasıl görünüyor diye internetten birazcık araştırma yaptım görünüşü aynı bizim günlük kullandığımız gözlükler gibi yani karşınızdaki kişiler bunun özel bir gözlük olduğunu anlayamaz. Gördünüz mü? Dünya neleri düşlüyor neleri hayal ediyor ve engelleri nasıl kaldırmaya çabalıyor. Öte yandan bizler ne yapıyoruz? Bu soruları da yetkililerin kendilerine sorması ve birazcık düşünmesi gerekmiyor mu?

Baktığımızda dünyayı ve insanları hayallerin geliştirdiğini görürüz örneğin eskiden bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz o zamanlar hayal ürünü dediğimiz birçok elektronik eşyayı günümüzde kullanıyoruz. Onun için şimdi hayal ettiğiniz şeyler gelecekte gerçek olabilir. Yeter ki biz hayal kurmaktan ve o hayalleri gerçekleştirmek için çalışmaktan asla vazgeçmeyelim. Özellikle çocukların hayal güçlerini uyguladığımız ezberci eğitim sistemiyle köreltmeyelim tam aksine yaratıcılıkları arttırmanın yollarını düşünelim. Bunları yapabilirsek dünyanın en çok üreten ülkesi oluruz ve daha mutlu, daha özgür insanların olduğu engelsiz bir ülkede yaşarız…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Fatma Gül Demir – Bolçi’nin Katkılarıyla. Bolu Olay Gündem Gazetesi Konuşan Yazılar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*