BU KABİNLERE DİKKAT !

Onur Ustaoğlu Konuşan yazı
Onur Ustaoğlu Konuşan yazılar

Yazıyı Fatma Gül Demir’in sesinden dinlemek için videoyu çalıştırın…

Ne yaparsanız kendinizi iyi hissedersiniz ? Bu soruya çoğu kişi istediğim yere gitmek ve istediğim şeyi giymek olarak cevap verir. Bence de öyledir. En basiti, sabah uyanıp dolabı açıp istediğim kıyafeti seçerek o gün onu giymek, beni özgür ve mutlu hissettirir.

Şimdi ‘Onur, evdeyken pijama giyiyoruz. Sadece misafir gelince ya da sokağa çıkarken pijamayı değiştirip kıyafet giyiyoruz. Bize iş çıkarma’ diyenler olabilir. Ancak ben pijamayla tüm gün geçirsem kendimi hasta gibi hissediyorum. Ayrıca ben başkaları için değil, kendim için güzel kıyafetler giyerim.

Ancak günümüzde özellikle pandemiden bu yana, insanlar evlerinden çıkamayınca her şeyi biraz boşverdi. Bir ara akşama kadar yataktan çıkmayıp bir elimizde televizyon kumandası, diğer elimizde cep telefonu ile yaşayan insanlar haline geldik. Aslında bu da bizim her şeyi başkaları için yaptığımızın bir göstergesi değil mi? Bunun için giyinmeyi, kuşanmayı, traş olmayı, makyaj yapmayı ilk önce kendimizi iyi hissetmek için yapmalıyız.

Kıyafet dedim de aklıma geldi. Bir mağazadan kıyafet alırken üzerimizde nasıl durduğunu görmek isteriz, değil mi? Bunun için kıyafet deneme kabinlerini kullanırız. Böylece üstümüze uygun giysileri alabiliriz. Peki, o deneme kabinini kullanmadan beğendiğiniz kıyafeti alır mısınız? Birçok kişi almayacağını söyleyebilir.

Tam bu noktada belki de hiç görmediğiniz, hiç fark etmediğiniz bir şeyi anlatmak, bir anlamda göstermek istiyorum sizlere. Biliyorsunuz ben bir tekerlekli sandalye kullanıcısıyım ve bir mağazadan kıyafet seçtiğimde deneme kabinlerine girip deneyemiyorum. Neden mi? Kabinler genellikle çok küçük ve dar oluyor, tekerlekli aracımla o kabinlere girmem mümkün değil. Unutmayın, bu sorunu yaşayan benim gibi milyonlarca insan var.

Bildiğim kadarıyla ülkemizde bir iki tekstil firması yani bir iki marka tekerlekli sandalye kullanıcıları için kolay giyip çıkarabilecekleri kıyafetler üretmekte. Bu çok iyi bir gelişme, ve tüm tekstil firmalarının ve kıyafet markalarının bu yönde kendilerini geliştirmeleri en büyük isteğim. Ancak şöyle de bir şey var: O markaların mağazalarında bile kıyafet deneme kabinlerinin engellenen bireyleri düşünerek yapılmadığını görüyoruz.

Böyle olunca şöyle saçma bir durum oluyor: Mağazanın bulunduğu mekan veya alışveriş merkezleri engelsiz mekanlarda, kıyafetleri de engelsiz yapıyorsunuz. Ancak o kıyafetleri mağazaların ortasında mı deneyeceğiz? Hayır, hadi erkekler bir yere kadar bunu yapabilir, ancak tekerlekli sandalye kullanan bir hanımsa ne yapacak?

Bu küçük espriye afifçe gülümsediniz belki, ama gerçekten çok sinir bozucu bir durum. Her şeyi yapıyorsunuz, deneme kabinleri düşünüp yapmıyorsunuz. Bir de ben çok merak ediyorum, mağazaları açarken ve sonrasında anlatmaya çalıştığım konularda denetleniyor mu? Denetleniyorsa, denetleyen kişilerin veya kurumların bizim gibi tekerlekli sandalye kullanıcıları hiç mi aklına gelmiyor? Denetlenmiyorsa, engelliler yasasındaki erişilebilirlik maddesi niye var?

Şimdi bazı mağaza sahipleri ‘Onur, güzel diyorsun da, bize kaç tekerlekli sandalye kullanıcısı müşteri geliyor?’ diyecekler. İşte bizim bu bakış açısından kurtulmamız gerekiyor: Bir müşteri dahi gelse, onun diğer müşterilerle eşit şartlarda alışveriş yapmasını sağlamamız gerek. Yoksa bu sorunları çözemeyiz. Ayrıca nereden belli, kaç tekerlekli sandalye kullanıcısı geliyor sorusunu soran arkadaşların 5 dakika sonra kaza geçirip tekerlekli sandalye kullanıcısı olmayacağı.

Ben buradan öncelikle yaşadığım şehir Bolu’daki tüm mağaza ve alışveriş merkezleri yetkilileri olmak üzere, tüm ülkedeki yetkililerden anlatmaya çalıştığım konuda denetim yapılmasını ve kabinler yapılırken engellenen veya özel gereksinimleri olan bireylerinde o kabini kullana bilecekleri göz önünü alınarak yapılmasını bunun da standart haline getirilmesini rica ediyorum. Ben inanıyorum. Eğer anlatmaya çalıştığım gibi, ayrıntı gibi gözüken ancak önümüze engel olarak çıkan şeyleri fark edersek ve düzeltmeye çalışırsak, tüm engelleri ortadan kaldırırız…

Yazan: Onur Ustaoğlu – Seslendiren: Fatma Gül Demir – Bolçi’nin Katkılarıyla Bolu Olay Gündem Gazetesi Konuşan Yazılar…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*